>

KIZKALESİ TARİHİ YERLER

...
Kızkalesi

Erdemli Korikos sahil kalesinin 200 m. açığındaki küçük adacık üzerindeki kaleye Kızkalesi denir. Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 km mesafededir. Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanılmaktadır. Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu kaleye, Kızkalesi denilmektedir. Son yıllarda restore edilen ve büyük bölümü ayakta olan Kızkalesinin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir. Kızkalesi ile sahildeki kale denizden bir yolla bağlanmış, denizden gelecek saldırılara karşı önlem alınmıştı. Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi bugün İçel turizminin sembolü haline gelmiştir. Kızkalesi’nde yerli ve yabacı turistlerin güvenle girebileceği biri 300 m., diğeri de 1.200 m. uzunluğunda iki plaj vardır. Kızkalesi, yerli ve yabancı turistlerin güvenle tatil yapabilecekleri bir yer haline gelmiştir. Eğlence ve alışveriş merkezleriyle dikkatleri çekmektedir. Yaz sezonunda kasabada yapılan kültür, turizm ve spor festivalleri kasabaya canlılık getirmektedir. Kızkalesi Efsanesi Korikos’ta yaşayan Krallardan biri, bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz Tanrıya yakarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir ve kız büyüdükçe güzelliği ve yardımseverliği ile herkesin sevgisini kazanır. Günlerden bir gün kente bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır, kızının geleceğini öğrenmek ister. Falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez. Kral zorlayınca, Kralım Kızınızı bir yılan sokacak, bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak, siz dahi engel olamayacaksınız deyip oradan ayrılır. Kral, kıza birşey söylemez ama düşüncelere dalar. Sonunda kıyıya yakın üçük bir adacık üzerinde, ak taşlardan bir kale yaptırmaya karar vererek kaleyi yaptırır ve kızını buraya kapatır. Olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.

Devamını Oku
...
Korykos

Mersin-Erdemli-Silifke karayolunun 60. Km`sinde Kızkalesi beldesindedir. Roma ve Bizans dönemlerinde yoğun olmak üzere, İslami devirlerde de iskan görmüştür. Nekropol alanından çıkarılan eserlerden burada ilk yerleşimin M.Ö 4. yüzyıla ait olduğu anlaşılmıştır. MÖ 1.yüzyılda kendi adına sikke darbettirmiştir. Herodot bu kenti Gorges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu yazar. Korikos, Kilikya bölgesinin bir liman kenti olduğundan çok el değiştirmiştir. M.Ö 4. yüzyılın sonunda Seleukhos Nikador Silifke kentini kurduğunda, Korikos’u yönetimi altına almıştır. Kent, MS 72 yılında Roma egemenliğine girmiş ve 450 yıl Roma yönetimine bağlı kalmış, bu dönemde tarım alanında büyük bir gelişme göstererek zeytinyağı ihraç merkezi olmuştur. Bizanslılar zamanında Arap istilalarına karşı etrafı kuvvetli surlarla çevrilmiştir. 13. yüzyılda Kilikya Ermeni Krallıkları döneminde önemli bir ticaret limanı olmuş, Ceneviz ve Venedik gemilerinin uyğrak limanı durumuna gelmiştir. Korikos 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından ele geçeirilerek, yeniden imar edilmiştir. Örenyerinde iç ve dış kale kiliseler, sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahetler ve taş döşemeli Roma yolları kısmen ayakta dır. Adını, adadaki kaleden almaktadır. Kare planlı kale, içiçe iki sıra surdan oluşmaktadır. Etrafı hendekle çevrilmiştir. Kaleye giriş bugün mevcut olmayan hareketli bir köprüyle sağlanmakta idi. Bugünkü haliyle kale, tipik Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Son yıllarda restore edilen ve büyük bölümü ayakta olan Kızkalesinin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir. Kızkalesi ile sahildeki kale denizden bir yolla bağlanmış, denizden gelecek saldırılara karşı önlem alınmıştı. Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi bugün İçel turizminin sembolü haline gelmiştir. Kızkalesi’nde yerli ve yabacı turistlerin güvenle girebileceği biri 300 m., diğeri de 1.200 m. uzunluğunda iki plaj vardır. Kızkalesi, yerli ve yabancı turistlerin güvenle tatil yapabilecekleri bir yer haline gelmiştir. Eğlence ve alışveriş merkezleriyle dikkatleri çekmektedir. Yaz sezonunda kasabada yapılan kültür, turizm ve spor festivalleri kasabaya canlılık getirmektedir. Merhaba! Sizin için yol haritası ekledik. Kızkalesi Sarı Konak Apart Otelimizde konakladığınız sürece günübirlik ziyaret edebileceğiniz birçok ören yeri, antik kent ve tarihi yerler bulunmaktadır. Yol haritası için tıklayın.

Devamını Oku
...
Cennet Cehennem

Cennet - Cehennem Mağaraları, Sarı Konak Apart Otelimize 6 km mesafede olup Narlıkuyu mahallesi yakınlarındadır. Doğal yollarla oluşmuş iki büyük tarihi ve turistik obruklar dır. Yıllar içerisinde yağmur ve doğal koşulların etkisiyle çökmesiyle meydana gelen bu iki çukur, obruk, mağara, çukur gibi isimlerini de alırlar. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Cennet Mağarası Cennet Çöküğü Mağarası, yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonun etkisiyle çöken tavan nedeniyle oluşmuştur. Merdivenlerden inildiğinde çevrenin yeşil bitki örtüsüyle kaplı oluşu ve dibinde akarsunun bulunuşu nedeniyle cennet adını almıştır. 70 metre derinliği ulaşan Cennet Mağara ağzı elips biçiminde 250 metre ve 110 metredir. Cennet çöktüğüne 452 basamaklı taş bir merdivenle iniliyor. Çökük tabanın güney ucunda yer alan küçük kilise inanç turizmi için önem taşıyor. Kilise girişindeki kitabede yer alan bilgilere göre bu kilisenin MS 5. yılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapıldığı belirtiliyor. Özellikle bölgeyi ziyaret eden Hristiyanların ilgisinde olan Meryem Ana Kilisesinin çatısının bulunmaması ilginç bir özellik olarak kabul ediliyor. Cehennem Çukuru Cennet Çöküğü Mağrası, bir yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonun etkisiyle tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukur. Cehennem çukurunun ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 110 metre. Kenarları içbükey olduğu için içerisine inmek mümkün değil. Mağarayı yukarıdan izlemek için geniş bir seyir terası bulunuyor. Efsaneler Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağının altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiş. Merhaba! Sizin için yol haritası ekledik. Kızkalesi Sarı Konak Apart Otelimizde konakladığınız sürece günübirlik ziyaret edebileceğiniz birçok ören yeri, antik kent ve tarihi yerler bulunmaktadır. Yol haritası için tıklayın.

Devamını Oku

KIZKALESİ TEKNE TURLARI

...
KIZKALESİ YAT TURU

Kızkalesi`nin tarihi güzelliklerini denizden keşfedin ! Hareket Yeri : Kızkalesi İskelesi Hareket Saati : 11:00 Dönüş Saati : 17:00 Gezilecek Güzargah : Kızkalesi / Akkum / Balık Çiftliği Koyu / Narlıkuyu / Kızlar Hamamı / Güvercinlik Mağarası / Yapraklı Koyu / Susanoğlu * Yüzme Molası, eğlence animasyonları Öğle Yemeği : İsteğe bağlı balık ve tavuk, salata, mevsim meyvesi (içecikler ücretlidir.) * 0-9 yaş arası taşıma ücresizdir. Organizasyon / Rezervasyon : Aleyna Yatçılık +90 532 691 70 45 +90 532 169 35 11

Devamını Oku
...
KIZKALESİ MEHTAP TURU

Kızkalesi`nin tarihi güzelliklerini denizden keşfedin ! Hareket Yeri : Kızkalesi İskelesi Hareket Saati : 11:00 Dönüş Saati : 17:00 Gezilecek Güzargah : Kızkalesi / Akkum / Balık Çiftliği Koyu / Narlıkuyu / Kızlar Hamamı / Güvercinlik Mağarası / Yapraklı Koyu / Susanoğlu * Yüzme Molası, eğlence animasyonları Öğle Yemeği : İsteğe bağlı balık ve tavuk, salata, mevsim meyvesi (içecikler ücretlidir.) * 0-9 yaş arası taşıma ücresizdir. Organizasyon / Rezervasyon : Aleyna Yatçılık +90 532 691 70 45 +90 532 169 35 11

Devamını Oku