Apart Daire Nedir?

Türkçe karşılığı olmamakla birlikte;bir veya iki odalı açık mutfaklı küçük dairelere apart daire denmektedir. Apart, otellerde görülen bir uygulamaydı.
İçerisinde yatak odaları, mutfak, banyo ve salon bulunan, daire tipi konaklama birimleridir. Kısacası ev konforu ile tasarlanmışlardır.
Her apart içerisinde odalara ayrılarak ailelere aynı apart içerisinde farklı odalarda konaklama imkanı sağlarken, bu odaların bağlandığı bir hol ve salon mevcuttur. Dairelerin içerisinde müşteriye özel mutfak bulunmaktadır.

Apart Otel Nedir?

Bir kaç apart’ın bir araya gelmesi ile oluşan ve bu apartlarda konaklayanlara hizmet veren otel işletmesidir.
Konaklamanın kendine servis yapılan daireler halinde gerçekleştirildiği oteldir. Müşteriler, dışarıdan yiyecek hammaddesi aldıkları takdirde dairede mevcut eşya ve araçlarla örneğin, yemeklerini yapıp yiyebilirler.

Apart Otel Neden Tercih Edilir?

Özellikle her apartta müşteriye özel mutfak barındırması özelliği ile ön plana çıkan apartlarda konaklama şekli genel olarak rahatlığına düşkün çocuklu aileler ve kalabalık gruplar tarafından tercih edilmektedir.

Apart otel kavramı içe dönük bir kavram olup, her dairenin farklı girişleri ile diğer dairelerden bağımsızdır. Birçok kullanımlar daireler içerisinde bulunup diğer müşteriler ile ortak kullanım alanları azdır.

Apart Otelde Konaklama Avantajı Nelerdir?

Gecelik ücret ödeyip, ailece konaklayabilirsiniz. Yani otellerde olduğu gibi kişi başı ücret ödemeniz gerekmez. Kişi sayısı arttıkça, kişi başı tatil fiyatı düşer.

Otellerde olduğu gibi her gün aynı saatlerde, hemen hemen aynı yemekleri yemek zorunda kalmazsınız, Apart Otellerde mutfağı olduğu için kişiler istedikleri an istedikleri şeyi yiyebilme özgürlüğüne sahiptirler. Ayrıca dışarıdaki restoranlarda yiyebilir veya servis isteyebilirsiniz.

Özellikle çocuklu ailelerin yemek seçme ve yemek yeme zamanı ile ilgili problemleri kalmaz.

Apartlarda mutfak bulunması sebebi ile yemek masrafları düşer.

Genellikle yapıları ev gibi olduğundan sanki kendi yazlığınızda kalıyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Oteller genellikle oldukça kalabalık olur ve bu kalabalık içerisinde dinlenebilmek pek mümkün olmayacaktır. Apart oteller ise genellikle daha sakindir ve size dinlenme imkanı sağlar.

Diğer müşteriler ile ortak kullanım alanları azdır, her apartta kendine ait salon, mutfak, balkon, banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

Otellerde çeşitli etkinlikler ve olanaklar olur. Siz de para vermiş olduğunuz için bunları kaçırmak istemezsiniz. Ancak bunları kaçırmayayım derken otele tıkılıp kalırsınız ve çevredeki güzellikleri göremeden tatiliniz biter

Apart Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen hemen her tatil beldesinde bu tarz konaklama seçeneği mevcuttur. Seçim yapmadan önce İnternetteki yorumları incelenebilir, telefon açıp bilgi alabilir, daha önce giden tanıdıklarınız varsa onlara danışabilirsiniz.

En önemli konulardan birisi gideceğiniz yerin temiz olmasıdır. Ancak tek dikkat etmeniz gereken bu değildir elbette. Konumu nasıl? Denize çok mu uzak? İnternet bağlantısı var mı? Mutfakta hangi araç gereçler var? Yanınızda nevresim, havlu gibi malzemeler götürmeniz gerekiyor mu, yoksa orada mevcut mu? Yakınlarında mutfak alışverişi yapabileceğiniz yerler var mı? Bu ve bunun gibi daha birçok sorunun yanıtını bilmenizde fayda vardır. Aksi takdirde oraya ulaştıktan sonra hoşunuza gitmeyecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda da keyfiniz kaçabilir ve tatil yapalım derken stres dolu günler geçirebilirsiniz.