Deniz kenarında yaşamak, muhteşem manzaradan daha fazlasını sunabilir. Plaj ve denizin sağlık açısından pek çok faydası da vardır ki, siz de bundan yararlanabilirsiniz.

Yüzyıllar boyunca deniz suyu, kumu ve havasının sağlığa olumlu etkileri öne çıktı ve tıp doktorları, 20. yüzyılın başında deniz kenarı tatilleri reçete etmeye devam ettiler.

1. Plajda vakit geçirmek stresi azaltır.

Hem güneş hem de deniz dalgaları, vücudunuzu tamamen sakinleştirmek ve sizi yorgunluğunuzdan kurtarmak ve günlük stresten kurtarmak için birlikte çalışır.

Plajın hoş manzarası ve sesi, zihninizin rahatlamasından ve zevkinden sorumlu olan serotonin hormonunu anında serbest bırakır.

2. Solunum yolu hastalıklarını iyileştirir.

Deniz havası, nefes sisteminin mukozal astarı üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olma eğiliminde olan tuzlu su içerir. Deniz havasını soluyarak, sinüzit gibi iltihaplı nefes problemlerinden muzdarip insanlara fayda sağlayabilir.

3. Cilt Hastalıkları, Sedef Hastalığını tedavi eder.

Deniz suyu zengin bir mineral kaynağıdır. Özellikle Potasyum, magnezyum ve Klorürler. Sedef hastalığı için iyi bilinen bir tedavi, deniz suyu banyoları ve dar bant ultraviyole B (NB-UVB) kombinasyonudur. 

4. Güneş ışığına maruz kalmak vücutta D vitamini üretir.

D vitamini beslenerek vücuda alıyoruz. Ayrıca cildimiz doğrudan güneşe maruz kaldığında, vücudumuz kalsiyum emilimi ve güçlü kemiklerin yapımı için çok önemli bir araç olan D vitamini geliştirir. 

5. Otoimmün (Özbağışıklık) hastalıklarla mücadele eder.

Bazı araştırmalar, güneş ışığına maruz kalmanın endorfin üretimini artırdığını ve muhtemelen otoimmün hastalıkları önlediğini göstermektedir. 

6. Sahilde çıplak ayakla yürümek fiziksel ve zihinsel durumu iyileştirir.

Ayak tabanlarınız, bir vücut parçasına göre santimetre kare başına daha fazla ter bezine ve sinir uçlarına sahiptir. Çıplak ayakla yürümek onları ayakkabılarla yürümekten daha fazla uyarır. 

Sahil kenarında yürümek daha fazla enerji yakıyor. Araştırmacılar, kum üzerinde yürümenin sert bir yüzeyde harcadığı enerjinin 1,6 ila 2,5 katına ihtiyaç duyduğu kum üzerinde koşmaya ve yürümeye dayanan bir çalışma buldular.

7. İyi bir uykuya yardımcı olur.

Deniz havası, ruh halini artırabilecek negatif iyonlarla doludur. Bir çalışma, deniz meltemi ile ilişkili havanın negatif iyonlaşmasının daha düşük depresyon puanları ile sonuçlandığı sonucuna varmıştır. 

Negatif iyonlar ayrıca Serotonin hormonunun salgılanmasını iyileştirmeye ve oksijen alımını artırarak solunumu desteklemeye yardımcı olur.

8. Zihnin rahatlamasına yardımcı olur.

Birçok insan uykusuzluk, anksiyete ( aşırı endişe ve gerginlik hissiyat)  ve depresyon gibi sorunları hafifletmek için doğanın sakinleştirici seslerine yemin eder. Doğa sesleri, özellikle kuşlar, denizler, ormanlar ve yağmurun psişik stresten kurtulmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. 

9. Kaygı ve depresyonu hafifletir.

Yüzme, stresin azalması ve artan bir refah duygusu ile ilişkilidir; yüzme ve su aktivitesinin kaygı ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. 

10. Kalp ve kronik hastalıkları önler.

Derin deniz suyu (DSW) genellikle 200 m'den fazla derinlikten elde edilen deniz suyu kütlesi olarak adlandırılır. Su genellikle düşük sıcaklıklar, büyük saflıklar ve besin zenginliği ile ilişkilendirilir. Araştırmalar, DSW'nin kardiyovasküler hastalık, diyabet, obezite, kanser ve cilt sorunları gibi yaşam tarzıyla ilgili sağlık sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Kaynak ; http://healthfactreview.com/10-evidence-based-health-benefits-of-spending-time-in-beach-seaside-for-children/